Aktualności i wydarzenia świetlicowe

sem. II, r. szk. 2016/2017


Z okazji Dnia Matki najpiękniejsze życzenia od wychowanków świetlicy SP w Michałowie

Informujemy, że do dnia 15 maja 2017 r. należy złożyć kartę zgłoszenia do
ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Więcej na tablicy ogłoszeń zobacz...

Maj najpiękniejszym miesiącem w roku

Cel konkursu: zwrócenie uwagi na piękno otaczającej przyrody, wdrażanie do ochrony przyrody.

Klasa 0a,b:

 • I miejsce – Maja Bójko, Amelia Skrobczyńska, Krystian Charyło,
 • II miejsce – Agata Bołtryk,Wiktoria Buwaj, Aleksandra Pietruczuk,
 • III miejsce – Zakarya Mikołaj Nouioua, Sebastian Kozikowski

  Klasa I:

 • I miejsce – Hanna Gryko, Jagoda Szatałowicz,
 • II miejsce – Maja Zyskowska, Aleksandra Strzeszewska,
 • III miejsce – Nikola Nos

  Klasa IIab:

 • I miejsce – Daria Aksiucik, Łukasz Wieliczko,
 • II miejsce – Greta Tomala, Kornela Kozikowska,
 • III miejsce – Agata Szemiot, Natalia Polańska

  Klasa IIcd:

 • I miejsce - Natalia Kondratowicz,
 • II miejsce – Daria Ciwoniuk, Agnieszka Gryko,
 • III miejsce – Oliwia Kozioł

  Klasa IIIab:

 • I miejsce – Marta Sadowska, Aleksandra Aleksiejuk,
 • II miejsce – Klaudia Zięciak, Klaudia Kuklińska,
 • III miejsce – Mateusz Świerżewski, Patryk Kozikowski

  Klasa IIIcd:

 • I miejsce – Hanna Wojciechowska, Jessica Waśko,
 • II miejsce – Małgorzata Ludwiczuk, Jakub Szemiot,
 • III miejsce – Bartek Worona, Michał Kardasz
  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

  Alina Owsiejczuk


  Warsztaty w Sokolu  Alina Owsiejczuk


  Baśnie i legendy

  W tym tygodniu w świetlicy króluje motyw „Baśnie i legendy”. Podopieczni wysłuchali legendy „O Wawelskim smoku”, która zainspirowała ich do wykonania Smoka Wawelskiego z klocków. Wyszedł wspaniały! W innych grupach świetlicowych dzieci rysowały smoka.

  Kolejne zajęcia poświęciliśmy legendzie „O królu Popielu”, dzieciaki wpadły więc na pomysł zbudowania z klocków myszy. Następnego dnia wykonały mysz ze spinacza i kawałków filcu. Uwieńczeniem naszego baśniowego projektu było przedstawienie pt. „Warszawski Bazyliszek” przygotowane przez p. Irenę Kardasz. Dziewczynki i chłopcy z klasy V w kunsztownie przygotowanych strojach stworzyli wspaniałą sztukę.

  Na koniec odbył się konkurs, zgaduj-zgadula dotycząca sztuki. Za dobre odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodkie upominki. Baśnie i legendy z pewnością będą im się miło kojarzyć!

  Alina Owsiejczuk

  „Makbet” Szekspira w szkolnej świetlicy

  Świetlica na chwilę zmieniła się w niemal profesjonalny teatr! Uczennice z klasy VI a, pod kierunkiem pani Ali Żakiewicz, przygotowały fragment sztuki Szekspira „Makbet”. Patrycja, Daria, Dominika i Ola odegrały jedną ze scen przebrane we własnoręcznie przygotowane kostiumy. Ich gra aktorska bardzo się spodobała młodszym kolegom i koleżankom ze szkolnej świetlicy – uczniom klas l, II a i b oraz II c i d. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli zobaczyć dziewczęta na deskach światowej sławy teatrów! Dziękujemy.

  Alina Owsiejczuk

  Lekcja empatii i pokory

  Spotkania z ludźmi starszymi czy chorymi to bardzo istotny element edukacji młodego człowieka. Dzieci uczą się dzięki temu wyrozumiałości – względem innych i siebie. Ostatnio miały okazję odbyć taką lekcję podczas spotkania w DPS w Jałówce.

  Dnia 16 lutego 2017 r. uczniowie klasy III c, uczęszczające również do świetlicy szkolnej, wzięły udział w spotkaniu integracyjnym w Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce.

  Zostaliśmy przyjęci bardzo miło – jak zawsze. Przywitał nas dyrektor placówki, pan Jan Steckiewicz.

  Uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny – śpiewali i recytowali. Widownia, którą stanowili mieszkańcy DPS-u, nagrodzili występ gromkimi brawami. Dzieci zostały obdarowane również koszem pełnym słodyczy oraz kolorowymi, ręcznie robionymi wiatrakami. Nasi uczniowie wręczyli z kolei mieszkańcom samodzielnie wykonane laurki. Następnie dzieci bawiły się w świetlicy przy suto zastawionym stole – pełnym słodyczy i owoców. Grały na x-boxie, rzucały do celu w tarczę, grały w gry planszowe. Zwiedziły pracownię terapii zajęciowej, w której podopieczni wykonują różne prace plastyczne i rękodzielnicze.

  Integracyjne spotkanie zaliczamy do bardzo udanych. To najlepsza lekcja pokory i empatii. Dziękujemy serdecznie, Panie Dyrektorze.

  Anna Bogdanowicz, Alina Owsiejczuk


  Czym tak naprawdę zajmuje się szkolna pielęgniarka?

  Świetlicowe spotkanie z panią pielęgniarką.

  W świetlicy szkolnej klas I oraz II a, b, c i d odbyło się spotkanie z panię pielęgniarką. Na czy polega praca szkolnej pielęgniarki? Czym zajmuje się na co dzień? Pani Basia dokładnie nam o tym opowiedziała!

  Nasz gość mówił także o higienie ciała i jamy ustnej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, co to jest higiena osobista oraz uzyskali praktyczne porady, jak dbać o własne zdrowie. Dzieci usłyszały również, że systematyczne i dokładne mycie usuwa podłoże do rozwoju wszelkiego rodzaju zarazków, a mycie zębów chroni nas przed próchnicą.

  Pani pielęgniarka chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dzieci i cieszyła się z tak dużego zainteresowania tematem. Wychowankowie świetlicy w podzięce pani Basi wręczyli laurkę. Dziękujemy pani Basiu.

  Marzena Owsiejczuk, Alina Owsiejczuk


  Zimowy pejzaż

  Cel konkursu: zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw, dostrzeganie uroków zimowego krajobrazu.

  Klasa 0a,b:

 • I miejsce – Aleksandra Czerniakiewicz, Julia Rajecka, Ewa Gwożdziej,
 • II miejsce – Alicja Gryko, Patrycja Milczarczyk, Wiktoria Buwaj
 • III miejsce – Amelia Skrobczyńska, Jakub Pietruczuk, Adam Kasperowicz

  Klasa I:

 • I miejsce – Anna Tomczuk, Aleksandra Strzeszewska
 • II miejsce – Hanna Gryko, Maja Zyskowska
 • III miejsce – Przemysław Paska

  Klasa IIab:

 • I miejsce – Dominika Bołtryk, Michał Aleksiejuk
 • II miejsce – Daria Sakowicz, Daria Aksiucik
 • III miejsce – Greta Tomala, Piotr Klimiuk

  Klasa IIcd:

 • I miejsce - Natalia Kondratowicz, Izabela Bancarewicz
 • II miejsce – Daria Nowik, Michał Ostrowiecki
 • III miejsce – Szymon Białobrzeski, Zuzanna Klimowicz

  Klasa IIIcd:

 • I miejsce – Kinga Buwaj
 • II miejsce – Michał Kardasz
 • III miejsce – Jakub Szemiot

  Alina Owsiejczuk


  Zabawy na śniegu

  Zabawy dzieci w czasie ferii zimowych.


  Alina Owsiejczuk


  Aktualności i wydarzenia świetlicowe

  sem. I, r. szk. 2016/2017


  S Z A C H Y

  Rozgrywki szachowe w świetlicy.  Justyna Kuźma


  Dzień Pluszowego Misia

  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija! 25 listopada wychowankowie świetlicy uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zabawę prowadziła nasza bibliotekarka, pani Ania Chołołowicz. Każdy z wychowanków świetlicy przybył ze swoim małym lub dużym przyjacielem, wiekowym i sfatygowanym lub całkiem nowym. Pani Ania przygotowała wiele atrakcji: dzieci poznały historię święta, odgadywały zagadki, uczestniczyły w zabawach z chustą Klanza. Bawiły się wyśmienicie. Dziękujemy, pani Aniu!


  Andrzejki

  W świetlicy tradycyjnie jak co roku obchodziliśmy Andrzejki - dzień wróżb i czarów. W to popołudnie zarówno chłopcy, jak i dziewczynki próbowali poznać swoją przyszłość. Uczniowie bawili się, wróżąc z magicznych liczb, gorących serc, koła fortuny, kolorów, zawodów, mowy kwiatów, kostki. Nie obyło się również bez wróżb z ręki czy wróżby z butami. Zabawę prowadziły starsze koleżanki z SU. Uczniowie miło spędzili ten dzień, niecierpliwie czekając na spełnienie się przepowiedni.
  Spotkanie z Żołnierzem

  W naszej świetlicy gościliśmy żołnierza z 18-tego Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, pana Szymona Tomalę, tatę naszej wychowanki Grety. Spotkaliśmy się z nim w przeddzień pamiętnej daty – rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  O czym opowiedział nam pan Szymon? Np. jak wygląda baza wojskowa oraz typowy dzień z życia żołnierza, jak również, co trzeba zrobić, aby zostać zawodowym żołnierzem. Dziś wiemy już, że zawodu żołnierza nie może wykonywać każdy. Wymaga on bowiem przygotowania psychofizycznego. Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się, że każdy, kto chce pracować w wojsku, musi być grzeczny oraz mieć dobre wyniki w nauce – to według pana Szymona podstawa!

  Żołnierz pokazał nam ponadto, jak wygląda wojskowa zbiórka, postawa zasadnicza, zwroty i typowe wojskowe ćwiczenia, które są wykonywane w wojsku. Dzieciaki (zwłaszcza chłopcy) zadawały mnóstwo pytań dotyczących broni i służby wojskowej, były żywo zainteresowane akcesoriami przyniesionymi przez żołnierza: kamizelką i ubraniem maskującym wykonanym z siatki. Każdy mógł sobie zrobić zdjęcie w wojskowej kamizelce.

  Na pytanie, co sądzi o grach komputerowych, w których nie stroni się od przemocy, nasz gość odpowiedział, że o wiele lepiej jest wyłączyć komputer i wyjść na dwór pograć w piłkę. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie ze spotkania zapamiętają nie tylko opowieści o żołnierskim życiu, ale również to ważne podsumowanie.

  Na zakończenie Hania i Nikola wyrecytowały piękny wiersz: „Kto ty jesteś”.

  Dziękujemy za miłe spotkanie!
  Święto Zmarłych

  Przed Świętem Zmarłych wychowankowie świetlicy wraz z uczniami klasy III c wybrali się na cmentarz. Porządkowali grób poległego w czasie II wojny Światowej milicjanta Michała Panockiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza, oczyścili je z liści, zapalili znicze. Dzieci podeszły do powierzonego im zadania z pokorą i szacunkiem.  A. Owsiejczuk


  Wolontariuszki

  Do naszej świetlicy przybyły wolontariuszki - dwie przemiłe dziewczyny, Kristina i Maria, pochodzące z Hiszpanii i Rumunii. Pomimo bariery językowej wesoło bawiły się z naszymi dzieciakami. Bardzo pomocną okazała się nasza Ola, wychowanka świetlicy, która mieszkała w Anglii i znakomicie opanowała język angielski. Była naszym tłumaczem. Mamy nadzieję, że nawzajem dużo się nauczymy.
  A. Owsiejczuk


  Kosz pełen zdrowia

  Cel konkursu:
  zmiana nawyków żywieniowych dzieci, wdrażanie do spożywania owoców i warzyw.

  W kategorii klasy 0ab:

 • I miejsce – Maja Bójko, Wiktoria Buwaj
 • II miejsce – Jakub Szarłowicz, Michał Świerżewski
 • III miejsce – Amelia Skrobczyńska, Aleksandra Pietruczuk

  W kategorii klasy I:

 • I miejsce – Aleksandra Strzeszewska, Nikola Nos
 • II miejsce – Hanna Gryko, Krzysztof Kondrusik
 • III miejsce – Maja Zyskowska, Anna Tomczuk, Przemysław Paska

  W kategorii klasy IIab:

 • I miejsce – Róża Uścinowicz, Nadia Zastocka, Daria Aksiucik
 • II miejsce – Daria Sakowicz, Dominika Bołtryk, Marcin Walasek
 • III miejsce – Łukasz Wieliczko, Gabriel Czerniawski, Mateusz Walasek

  W kategorii klasy IIcd:

 • I miejsce – Daria Nowik, Jan Trochimczyk
 • II miejsce – Karolina Kuklińska, Natalia Kondratowicz
 • III miejsce – Gabriela Dąbrowska, Karolina Kazberuk

  W kategorii klasy IIIab:

 • I miejsce – Aleksandra Aleksiejuk, Ewa Trochimczyk
 • II miejsce – Kamil Bancarewicz, Jakub Kondrusik
 • III miejsce – Jakub Florczuk, Mateusz Florczuk

  W kategorii klasy IIIcd:

 • I miejsce – Jesicca Waśko, Małgorzata Ludwiczuk
 • II miejsce – Kinga Buwaj
 • III miejsce – Hanna Wojciechowska


  A. Owsiejczuk


  Muzyczne spotkanie z panem Januszem

  W ramach współpracy z rodzicami zorganizowaliśmy spotkanie z tatą naszej wychowanki, Róży. Wcześniej dzieciaki z I klasy wykonały piękny plakat na powitanie naszego gościa. Tata Róży opowiadał o swojej pracy – jest muzykiem. Dzieci słuchały opowieści naszego gościa z ogromną ciekawością.

  Opowieści to jedno. Pan Janusz przygotował dla nas również część praktyczną. Podczas spotkania dzieci uczyły się piosenki „Małe pieski dwa”. Śpiewaliśmy wspólnie przy akompaniamencie gitary, bawiąc się przy tym wesoło. Nasz gość pokazał nam kilka chwytów gitarowych. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie. Śpiewająco dziękujemy!  Alina Owsiejczuk


  Moje wakacje

  W miesiącu wrześniu w świetlicy odbył się konkurs plastyczny pt. „Moje wakacje”. Celem konkursu było przedstawienie wakacyjnych przygód. Oto zwycięzcy:

  W kategorii klasy 0ab:

 • I miejsce – Maja Wepa, Maja Bójko
 • II miejsce – Nikola Niewińska, Grzegorz Kalinowski
 • III miejsce – Paweł Dunda, Nouioua Zakarya Mikołaj

  W kategorii klasy I:

 • I miejsce – Maja Zyskowska, Jagoda Szatałowicz
 • II miejsce – Hanna Gryko, Nikola Nos
 • III miejsce – Piotr Szymusiuk

  W kategorii klasy IIab:

 • I miejsce – Dominika Bołtryk
 • II miejsce – Greta Tomala
 • III miejsce – Kornelia Kozikowska

  W kategorii klasy IIcd:

 • I miejsce – Justyna Korkuz, Michał Ostrowiecki
 • II miejsce – Karolina Kuklińska, Kornelia Niewińska
 • III miejsce – Gabriel Wepa, Karolina Kazberuk

  W kategorii klasy IIIab:

 • I miejsce – Amelia Grodzka, Mateusz Florczuk
 • II miejsce – Jakub Florczuk
 • III miejsce – Klaudia Kuklińska, Ewa Trochimczyk

  W kategorii klasy IIIcd:

 • I miejsce – Wojciech Bancarewicz
 • II miejsce – Kinga Buwaj, Jakub Zarzecki
 • III miejsce – Jessica Waśko, Grzegorz Bielenia


  A. Owsiejczuk, M. Owsiejczuk


  Jesienne skarby

  Zapytane - "Jakie znacie jesienne skarby?" - dzieciaki z naszej świetlicy wymieniały najczęściej owoce, warzywa, liście oraz… wiewiórkę. Dlaczego właśnie to zwierzątko? Bo jej rude umaszczenie zawsze będzie się nam kojarzyło z jesienią.

  Na zajęcia został nam podarowany kosz pełen soczystych owoców. W pierwszej kolejności nasze najmłodsze pociechy z klasy 1a rozpoznawały owoce po dotyku, z zasłoniętymi oczyma. Bezbłędnie nazwy owoców udało się zgadnąć Mai, Nikoli, Hani, Jagodzie, Oli, Piotrusiowi i Krzysiowi. Potem przyszła kolej na zmysł smaku i węchu… W tej konkurencji wyniki były już bardzo różne, choć trzeba przyznać, że druga klasa także spisała się nieźle. Radości było co nie miara.

  W kolejce cierpliwie czekały kolejne skarby: kasztany i szyszki. Zaplanowaliśmy wyjście na spacer i obfity zbiór, ale pogoda spłatała nam figla. Kasztany dostaliśmy od pani Marty, mamy naszego wychowanka, szyszki zebrała pani Ala. Dzięki nim stworzyliśmy wspólnie piękne ludziki!

  Następne zajęcia to słuchanie wiersza "Na straganie" oraz próba inscenizacji, a także wesołe zabawy z warzywami. Wykonywaliśmy kukiełki z warzyw - najfajniejsze wyszły z ziemniaka. Jesień daje nam wiele możliwości do radosnej zabawy i jednocześnie nauki.

  Alina Owsiejczuk  Alina Owsiejczuk  Archiwalne wydarzenia świetlicowe zobaczysz tu:
 • Świetlica 2 sem. 2015/2016
 • Świetlica 1 sem. 2015/2016
 • Świetlica 2014 - 2015